Utilizamos gallestas para mejorar la experiencia de navegación recopilando datos estadísticos, si continuas navegando entendemos que acceptas su uso

Acepto
Martes, 28 Febrero 2017 12:11

El compositor i professor del Conservatori del Liceu Benet Casablancas serà homenatjat amb un concert pel seu seixantè aniversari el proper 3 de març al Teatre Principal de Sabadell

El proper divendres 3 de març, a les 21h, el compositor, musicòleg, professor i antic Director Acadèmic del Conservatori del Liceu Benet Casablancas rebrà un homenatge en forma de Concert-Col·loqui en motiu del seu 60è aniversari. L'acte, organitzat per Joventuts Musicals de Sabadell amb la col·laboració de diverses entitats, es celebrarà al Teatre Principal de Sabadell i s'emmarcarà en la Temporada de Concerts que patrocina l'Ajuntament d'aquesta ciutat.

Aquest concert monogràfic del compositor sabadellenc comptarà amb la participació de David Casanova, piano, Francisco Martínez, saxòfon, Albert González, narrador, així com diversos solistes de l'Orquestra Simfònica del Vallès, tots plegats dirigits per Santiago Serrate.

Abans de l'inici de la interpretació de les obres, una taula rodona amb la presència del President de l'OSV, Jordi Cos, el periodista i escriptor Antoni Dalmases, el professor i Cap del Departament de Composició del Conservatori del Liceu, Benjamin Davies, i els mateixos Santiago Serrate i Benet Casablancas, donarà al públic l'oportunitat de conèixer amb més profunditat la personalitat musical i el pensament estètic de qui és considerat un dels compositors més rellevants de la seva generació. Guardonat amb premis com el Nacional del Disco del Ministerio de Cultura 1988, Ciutat de Barcelona 1992, Nacional de Música de la Generalitat 2007 i el Nacional de Música del Ministerio de Cultura, la música de Benet Casablancas és reconeguda internacionalment per la seva complexitat i riquesa de textures, i és interpretada des de Nova York fins al Japó.

Amb aquest homenatge a Sabadell, es donarà també el tret de sortida a un seguit d'iniciatives i concerts que tindran lloc aquesta temporada, dins i fora del nostre país, i que s'emmarquen en la celebració del seixantè aniversari de Casablancas. Així, veurem la publicació d'un llibre, diversos enregistraments discogràfics (un d'ells per part de The London Sinfonietta), un CD/DVD que documentarà la seva Residència artística a l'Auditori de Barcelona, l'encàrrec d'un nou quartet de corda pel Quartet Casals o el Komponistenporträt que clourà la seva Residència amb el New Babylon Ensemble i l'Instituto Cervantes, que es celebrarà el proper 30 de juny a Bremen.

PROGRAMA:

PRIMERA PART: TAULA RODONA
amb Santiago Serrate, director d'orquestra; Benet Casablancas, compositor i musicòleg; Benjamin Davies, Cap del Departament de Composició del Conservatori del Liceu; Jordi Cos, President de l´OSV i Antoni Dalmases, periodista i escriptor.

SEGONA PART: CONCERT:
- Sis Glosses sobre textos de Cees Nooteboom (2010) per a flauta, clarinet, percussió, piano, violí i violoncel més Narrador
- Epigrames (1990) per a flauta, clarinet, percussió, piano, violí i violoncel
- Impromptu (2009) per a piano sol
- Set Haikus per a Sextet (2015) per a flauta, clarinet, piano, violí, violoncel i contrabaix
- Epigramas Cervantinos (2016) per a piano sol
- Pastoral, Concertino per a saxofòn i ensemble (2012) per a flauta, clarinet, piano, percussió, violí, violoncel i saxo solista

INTÈRPRETS:
Albert González, narrador
David Casanova, piano
Francisco Martínez, saxofon
Solistes de l'OSV
Santiago Serrate, director

Més informació:
Enregistrament de vídeo: Celebration for chamber orchestra. 'Benet Casablancas at Sixty'
Entrevista a Benet Casablancas: Vega i Rofes, Aina. Comencen els actes per celebrar el 60è aniversari de Casablancas. Núvol: el digital de cultura, 19/02/2017

Conservatori del Liceu

Carrer Nou de la Rambla, 88
08001 Barcelona
(+34) 93 327 12 00
CONTACTE

 

Troba'ns a

facebook-icon  twitter-icon  youtube-icon

 Premis i Reconeixements 

Creu Sant Jordi de la Generalitat de Catalunya
Medalla d’Or al Mèrit Cultural de l’Ajuntament de Barcelona
Medalla d'Or del Gran Teatre del Liceu
Menció especial de l’Associació Amics de la Rambla
Homenatge 175anys - Cambra de Comerç de Barcelona
Premi Europeu a l’Excel·lència - Fundació de Foment Europeu AEFE

CONSERVATORI DEL LICEU   ©reservat tots els drets 2013   

avis legal    mapa web