utilitzem galetes per millorar l'experiència de navegació recopliant informació estadística, si continues navegant entenem que acceptes el seu ús

Accepto
Divendres, 22 Desembre 2017 10:26

El Conservatori del Liceu serà, l’any que ve, la seu de les convocatòries de jazz del Concurso Juventudes Musicales de España en la primera vegada que el certamen s’obre a aquest estil de música

Aquesta setmana el Conservatori del Liceu va participar en la roda de premsa del bienni 2018-2019 del Concurso Juventudes Musicales de España. La Directora de General del Conservatori, Maria Serrat, va prendre part en la xerrada de presentació en aquest acte realitzat a la seu de la SGAE de Barcelona i que suposa l'inici d'una nova etapa d'aquest certamen de referència.

La gran novetat d'aquest concurs fundat el 1979, i que ja compta amb 88 edicions, és la seva ampliació als àmbits del jazz, la música antiga i el flamenc. En aquest sentit, el Conservatori del Liceu serà la seu de les convocatòries de jazz, entre els propers 12 i 14 d'octubre, en el marc de la 50a edició del Voll-Damm Festival Internacional de Jazz de Barcelona. Es tractarà, doncs, d'un element més de gran interès que es sumarà a la cita que cada tardor converteix el nostre centre en un epicentre del jazz internacional amb la presència de les seves grans figures.

Una altra novetat de la propera edició, a més de passar de la itinerància a tenir seus estables a Madrid i Barcelona, serà la remodelació de les convocatòries de música clàssica (fusionant les d'instruments de vent i les més minoritàries en una de música de cambra) tot resultant que, sumades a les noves, se'n realitzin 8 distribuïdes en dos anys, el doble de les que hi havia fins ara. També s'han modificat les bases de la convocatòria per als aspirants, fent-se més flexibles, i es va anunciar que les finals seran gravades i emeses per Radio Clásica i Catalunya Música, mitjans oficials del certamen.

En acabar la presentació, es va poder escoltar una actuació musical a càrrec de la mezzosoprano Helena Ressurreição, que es graduà el curs passat al Conservatori del Liceu, acompanyada pel pianista Marc Serra.

El concurso de Juventudes Musicales de España se amplía a música antigua, jazz y flamenco. Doce notas, 21/12/2017 [Consulta: 22/12/2017]

1718-041b

 

Conservatori del Liceu

Carrer Nou de la Rambla, 88
08001 Barcelona
(+34) 93 327 12 00
CONTACTE

 

Troba'ns a

facebook-icon  twitter-icon  youtube-icon

 Premis i Reconeixements 

Creu Sant Jordi de la Generalitat de Catalunya
Medalla d’Or al Mèrit Cultural de l’Ajuntament de Barcelona
Medalla d'Or del Gran Teatre del Liceu
Menció especial de l’Associació Amics de la Rambla
Homenatge 175anys - Cambra de Comerç de Barcelona
Premi Europeu a l’Excel·lència - Fundació de Foment Europeu AEFE

CONSERVATORI DEL LICEU   ©reservat tots els drets 2013   

avis legal    mapa web