utilitzem galetes per millorar l'experiència de navegació recopliant informació estadística, si continues navegant entenem que acceptes el seu ús

Accepto
Dimarts, 05 Desembre 2017 14:06

El Conservatori del Liceu expressa el seu condol en l’adéu a Carles Santos

El Conservatori del Liceu vol expressar el seu condol a la família, amics i coneguts del compositor i pianista Carles Santos, referent de les avantguardes artístiques del nostre país que ens va deixar ahir dilluns a la seva localitat natal, Vinaròs.

Santos fou una personalitat artística de primer nivell amb una relació estreta amb el Conservatori, estant-hi vinculat primer com a un dels seus alumnes més destacats. Continuà la seva formació a París (amb Février, Casadessus, Tagliaferro i Long) i a Suïssa (amb Harry Datymer), abans de debutar com a pianista i traslladar-se el 1968 a Estats Units, un moment clau en la seva carrera i que, mitjançant el contacte amb diferents músics d'avantguarda com John Cage, el va empènyer a traspassar les fronteres del piano per convertir-se en l'artista polifacètic que recordem: de la música a la pintura, l'escultura, la fotografia i, sobretot, una intensa activitat en el camp de la performance.

En aquest sentit, destaquen la fundació del Grup Instrumental Català (GIC) amb Josep Maria Mestres Quadreny, les col·laboracions amb el cineasta Pere Portabella com a compositor, intèrpret, guionista i realitzador, el celebrat Concert Irregular de Joan Brossa o el 75è aniversari del naixement de Joan Miró. Així mateix, és especialment recordat per la composició i direcció de les fanfàrries de la cerimònia inaugural dels Jocs Olímpics de Barcelona 92. La trajectòria de Carles Santos fou reconeguda també amb tots els grans premis culturals (Nacional de Composició de la Generalitat de Catalunya, Ciutat de Barcelona, Creu de Sant Jordi, Nacional de Música, MAX, etc.)

El Conservatori del Liceu vol sumar-se a les nombroses mostres de record de la seva persona en aquesta trista circumstància.

Conservatori del Liceu

Carrer Nou de la Rambla, 88
08001 Barcelona
(+34) 93 327 12 00
CONTACTE

 

Troba'ns a

facebook-icon  twitter-icon  youtube-icon

 Premis i Reconeixements 

Creu Sant Jordi de la Generalitat de Catalunya
Medalla d’Or al Mèrit Cultural de l’Ajuntament de Barcelona
Medalla d'Or del Gran Teatre del Liceu
Menció especial de l’Associació Amics de la Rambla
Homenatge 175anys - Cambra de Comerç de Barcelona
Premi Europeu a l’Excel·lència - Fundació de Foment Europeu AEFE

CONSERVATORI DEL LICEU   ©reservat tots els drets 2013   

avis legal    mapa web