utilitzem galetes per millorar l'experiència de navegació recopliant informació estadística, si continues navegant entenem que acceptes el seu ús

Accepto
Dilluns, 09 abril 2018 09:08

L’antic alumne de Màster del Conservatori del Liceu Martí Carreras presenta una selecció de la seva òpera 'La Maternitat d’Elna' a l’Off Liceu

Els joves músics sorgits del Conservatori del Liceu seran els grans protagonistes del proper concert del cicle Off Liceu – Diàlegs Musicals, que es realitzarà al Foyer del Gran Teatre del Liceu el divendres 13 d'abril a les 20h.

La nova cita d'aquesta destacada programació, complementària a la cartellera del Teatre, ens presentarà la Suite d'Elna, una adaptació per a soprano, violoncel i piano de les àries més representatives de l'òpera La Maternitat d'Elna, composta per l'antic alumne del Màster en Composició Aplicada als Mitjans Audiovisuals i Escènics de Conservatori Martí Carreras.

Carreras ha estat escollit un dels 12 autors seleccionats en la present edició del cicle, i la seva obra, presentada pel periodista Jofre Font, serà interpretada per l'estudiant de cant del centre Laura Brasó, a més del violoncel·lista Àlex Rodríguez i el pianista Rodrigo de Vera.

Cal destacar que es tracta d'un primer tast que anticipa l'estrena de l'òpera completa, prevista pel febrer de 2019 i que comptarà també amb la participació dels estudiants del centre Ainhoa Aguilar i Joel Ruiz, acompanyats en aquesta ocasió per la soprano Anna Farrés, l'orquestra de cambra de la Garriga i diversos cors del Vallès sota la batuta d'Alfons Reverté i Gabriela Zabala.

Es tracta d'un projecte musical de marcat perfil social que té com a objectiu la conscienciació sobre el fet d'esdevenir refugiat, drama encara vigent, així com donar a conèixer la història de la Maternitat d'Elna, el centre fundat el 1939 per la infermera suïssa Elisabeth Eidenbenz. En aquesta institució, que acollí tantes dones embarassades que deixaren el nostre país durant la Guerra Civil, hi van arribar a néixer 597 infants. L'òpera explica la història de dues d'aquestes mares, Laura i Nisele.

L'Off Liceu – Diàlegs Musicals presenta enguany la seva segona edició després de l'exitosa presentació la temporada passada. El cicle es compon de 4 vetllades que inclouen 12 obres de 12 compositors i diferents formacions musicals, audiovisuals i poètiques, que configuren tots plegats una visió de la realitat musical actual.

Conservatori del Liceu

Carrer Nou de la Rambla, 88
08001 Barcelona
(+34) 93 327 12 00
CONTACTE

 

Troba'ns a

facebook-icon  twitter-icon  youtube-icon

 Premis i Reconeixements 

Creu Sant Jordi de la Generalitat de Catalunya
Medalla d’Or al Mèrit Cultural de l’Ajuntament de Barcelona
Medalla d'Or del Gran Teatre del Liceu
Menció especial de l’Associació Amics de la Rambla
Homenatge 175anys - Cambra de Comerç de Barcelona
Premi Europeu a l’Excel·lència - Fundació de Foment Europeu AEFE

CONSERVATORI DEL LICEU   ©reservat tots els drets 2013   

avis legal    mapa web