utilitzem galetes per millorar l'experiència de navegació recopliant informació estadística, si continues navegant entenem que acceptes el seu ús

Accepto
Dimecres, 17 Maig 2017 09:04

La professora del Conservatori del Liceu i pianista Alba Ventura celebra els seus 25 anys de carrera al Palau de la Música amb l’Orquestra Camera Musicae i Antoni Ros Marbà

El passat 13 de maig es va celebrar al Palau de la Música Catalana un concert en el qual la pianista i professora del Conservatori del Liceu Alba Ventura interpretà el Concert per a piano núm. 9 'Jeunehomme' de W. A. Mozart, acompanyada per l'Orquestra Camera Musicae dirigida en aquesta ocasió pel mestre Antoni Ros Marbà. Es tracta d'un esdeveniment que aglutinà diverses celebracions coincidents i que ha tingut molt de ressò als mitjans de comunicació.

Aquella obra de Mozart, precisament, fou la mateixa que Ventura interpretà ara fa 25 anys, quan en tenia només tretze, en el seu concert de debut al costat de l'Orquestra de Cadaqués i Sir Neville Marriner. Fou l'època en què era deixeble de Dmitri Bashkirov a Madrid i significà l'inici d'una brillant carrera internacional que la va dur a escenaris de tot Europa i sobretot del Regne Unit, on va viure dotze anys.

Ara, Ventura ha celebrat els seus 25 anys de carrera, reconeguda al nostre país com a concertista i com a prestigiosa professora del nostre centre, amb aquesta mateixa obra a proposta de l'Orquestra Camera Musicae de Tarragona.

Per primera vegada aquesta formació col·laborava amb el mestre Antoni Ros Marbà, que dirigí el concert, tot afegint-hi una tercera celebració: el cèlebre director català iniciava d'aquesta manera els actes i concerts de celebració del seu 80è aniversari. Alba Ventura comenta que fou precisament Ros Marbà qui l'ajudà a entendre el concert 'Jeunehomme' abans del seu debut, però que mai no havien tingut ocasió de tocar-lo junts.

Conservatori del Liceu

Carrer Nou de la Rambla, 88
08001 Barcelona
(+34) 93 327 12 00
CONTACTE

 

Troba'ns a

facebook-icon  twitter-icon  youtube-icon

 Premis i Reconeixements 

Creu Sant Jordi de la Generalitat de Catalunya
Medalla d’Or al Mèrit Cultural de l’Ajuntament de Barcelona
Medalla d'Or del Gran Teatre del Liceu
Menció especial de l’Associació Amics de la Rambla
Homenatge 175anys - Cambra de Comerç de Barcelona
Premi Europeu a l’Excel·lència - Fundació de Foment Europeu AEFE

CONSERVATORI DEL LICEU   ©reservat tots els drets 2013   

avis legal    mapa web